
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 29.21 mm |
| Width | 12.8 mm |
| Termination | PCB |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Height | 20.6 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 13 g |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| ELV | Compliant |
| Throw Configuration | SPST |
| Coil Voltage (DC) | 24 V |
| Coil Current | 22.5 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 1.1 kΩ |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 8 ms |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 250 V, 30 V |
| Coil Power | 600 mW |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Must Operate Voltage | 18 V |
| Must Release Voltage | 1.2 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
